Site Kuralları

 

SİTEDE YAŞAM KURALLARI

Sitelerde ikamet eden site sakinlerinin uyması gerekli kurallar kanunla belirtilmiştir.

1-) Site sakinleri otolarını park yerlerine işaret çizgilerine uyarak düzgün park edecek, park yerlerine küllük boşaltılmayacak, site girişine ve blok girişlerinde yaya giriş yerlerine geçici bile olsa park yapılmayacak, sitede oturanlar dışında kişiler park yerlerini kullanmayacak, her kat maliki bir araçtan başka ikinci bir aracı site içine park etmeyecek. Uymayanların araçları çekici tarafından çektirilecektir.

2-) Site içerisine kamyon, kamyonet gibi yüksek, kabinli büyük araçlar site içerisine park etmeleri yasaktır.

3-) Site içerisinde hızlı araç kullanmak, gece korna çalmak, araçların geçişlerini engelleyecek şekilde park etmek yasaktır.

4-) Site içerisinde aşırı gürültülü manevra yapılmayacak, korna çalınmıyacak.

5-) Seyyar satıcı ve satıcı vasıtalarının site içerisine girmesi yasaktır.

6-) Apartman giriş kapıları devamlı kapalı bulundurulacak, Sakinler apartman giriş kapılarının anahtarlarını yanında bulunduracak komşularını kapı açtırmak için rahatsız etmeyecektir.

7-) Apartman giriş kapılarının kapanmaması için kapıların önüne taş, tuğla, tahta gibi şeyler konulmayacaktır.

8-) Bina dış kapılarının sakinler tarafından devamlı kapalı tutulması, site sakinlerinin can ve mal güvenliği bakımından da önem arz etmektedir.

9-) Site içerindeki bahçe ve yeşil alan içinde çocukların oynamamaları, ağaç ve çiçeklere zarar vermelerini önlemek için onların bilinçlenmelerine yardımcı olunuz.

10-) Site içinde çocukların yeşil alanlarda, korkuluk demirleri üzerinde oynamaları, asansöre yalnız binmeleri ve oynamaları can güvenliği bakımından sakıncalı ve yasaktır.

11-) Asansör, diafon, zil, kapı otomatiği gibi elektrik, elektronik sistemle çocukların oynamasına müsaade edilmeyecek görenler tarafından ikaz edilecek bu sistemlerin arızalarına sebep olan çocukların ebeveynlerine bu yüzden doğan hasar ödetilecektir.

12-) Su sayaç dolabı, elektrik panosu, telefon ve çatı, asansör, hidrofor, yönetim odası, kablolu yayın dolapları yönetimin bilgisi olmadan açılmayacaktır.

13-) Asansör hareket halinde iken elektrik gitmesi, arıza, aşırı yük, güvenlik sensoru gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek kalmalarda site güvenliğine, haber verilecektir.

14-) Asansörle eşya, yük taşımak kesinlikle yasaktır. Taşınması halinde doğacak hasar ve can kaybından taşıyan kişi sorumludur. Ayrıca asansöre taşıyabileceğinden fazla insan binmesinden veya asansör güvenlik sensorlerı ile ilgili önünü kapatmaktan kaynaklanacak can, mal vb. kayıp ve hasarlardan kişiler sorumludur.

15-) Çocukların yanlarında ebeveynleri olmadan asansöre binmesi tehlikeli ve yasaktır. Doğacak olaylardan yönetim sorumlu değildir.

16-) Asansör boşluklarında, asansör katında  uyumak, oturmak, yatmak yasaktır ayrıca kat aralarında, sitenin herhangi bir yerinde site sakinlerinin kendilerinin, çocuklarının veya arkadaşlarının tehlikeli ve sakıncalı her türlü iş ve işlem yapması yasaktır.

17-) Sitelerin blok girişlerine ve kat aralarına bisiklet, motorsiklet, çöp arabası, kovası, pazar arabası, ayakkabılık vb. malzeme konulması yasaktır. Koyanların malzemeleri site dışarısına bırakılacaktır.

18-) Site içerisinde park halindeki araçların çizilmesinden, top, bisiklet vb sebeplerden olan darp ve darp izlerine sebebiyet verdiği tespit edilen kişi ve kişiler ebeveynleri ile birlikte sorumludur. Bu durumların oluşmaması için çocuklara gerekli bilinçlendirme ve eğitimin ebeveynleri tarafından verilmesi önem arz etmektedir.

19-) Siteye gece eşya taşımak, onarım maksadıyla gürültülü faaliyet yapmak yasaktır.

20-) Sitede tadilat yapacakların site yönetimine haber verip, tadilat sözleşmesinin hazırlanması kaydıyla tadilatlarını hafta içi 09.00-18.00 saatleri arası; hafta sonu 10.00-18.00 saatleri arası yapmaları gerekmektedir. Uymayanlar yönetim tarafından ikaz edilerek en yakın karakol veya Zabıta Müdürlüğü’ne bildirilip gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.

21-) Bina altları, bina içlerini, asansör, merdivenler, bina girişleri, izmarit, çekirdek kabuğu, çamaşır, çöp vs. atılması yasaktır.

22-) Balkonlardan ve merdiven boşluklarından çöp atmak, halı, kilim, sofra bezi vs. silkelemek yasaktır.

23-) Balkonlarda yukarıdan aşağı halı, kilim, yorgan, battaniye vs… asılıp sarkıtılması, balkonlardan aşağı su akıtılması veya damlatılması yasaktır.

24-) Balkonlarda ve cam kenarlarında çiçek, saksı, çamaşırlık vb. gibi hareketli malzemelerin bulundurulması bunların düşmesi neticesinde insanlarda ölüm, yaralanma, araçlarda ağır hasarlara neden olabileceğinden koyulması yasaktır.

25-) Kapı önlerine çöpler kapıcı çöp toplamaya geldiğinde çıkarılacak ve kapıcıya çöpler mutlaka poşet içinde ve ağzı bağlanarak verilecektir. Çöplere onarım artığı veya karton kutu ve çöp kovası verilen çöpler kapıcı tarafından alınmayacaktır.

26-) Ortak kullanım alanlarına (bina altları, girişi, koridorlar, daire önleri, hidrofor dairesi, merdiven boşlukları, çatı ve çatı katına) her türlü malzeme koymak yasaktır.(bisiklet, motorsiklet, ayakkabılık, odun, kömür, ev ve inşaat malzemesi  vb..)

27-) Asansör dairesi, hidrofor dairesi, çocukların uzak bulundurulması, yüksek gerilim cereyan hattı olduğundan hayati önem taşımaktadır.

28-) Blok altlarında ve kenarlarında bulunan doğalgaz kutuları ve dolaplarının yakında çocukların oynaması çok tehlikeli ve yasaktır.

29-) Blok içlerinde ve dışındaki doğalgaz borularına kat maliklerinin dikkat etmeleri ve her türlü zarar ve hasara karşı kendi ve site güvenliği için özen göstermeleri hayati önem taşımaktadır.

30-) Ortak kullanım alanlarından kamelyada yüksek sesle konuşarak site sakinlerini rahatsız etmemeye dikkat edilecektir.

31-) Kamelya ve şelale etrafında alkollü içecek içmek yasaktır.

32-) Site sakinlerini rahatsız edecek şekilde yüksek sesle televizyon, radyo, müzik dinlemek, yüksek sesle konuşmak Kat malikleri Kanununa göre yasaktır.

33-) Site bahçesine site sakinlerinin getireceği çiçek, ağaç, süs bitkisi gibi bitkiler yönetimce belirlenecek plan proje dahilinde dikilecektir.

34-) Genel kurul kararı ile balkonlara anten, klima, dışarı sarkık çamaşırlık, vb. kurulması, konulması yasaktır.

35-) Balkonlara alt katlara su sızacak, rahatsız edecek ve hoş gelmeyecek şekilde  çamaşır, kilim, halı, yorgan, battaniye asılması yasaktır.

36-) Balkon ve cam mermerleri su dökülerek değil alt kattaki diğer sakinleri rahatsız ve mağdur etmeyecek şekilde temizlenmelidir.

37-) Balkonlardan aşağıya yemek ve yemek artıkları dökülmesi, balkonlardan aşağıya çöp torbası, şişe, kova, kemik vb. atılması yasaktır.

38-) Site sakinlerinin yaptıracakları her türlü tadilatı site yönetimine bildirmesi zorunludur. .Ayrıca yapacakları onarımları su, elektrik, tadilat, doğalgaz vb. yönetme bildireceklerdir. Tadilat esnasında ortak alanlara, alt, üst, yan komşularına verilecek zararlar tadilat yapan daire tarafından karşılanır.

39-) Su tesisatı arızalarında her kat maliki altındaki kendine ait olan tesisatlardan sorumludur. Arızalar zamanında giderilmez ise kat maliklerinin ve blokların zararları düşünülerek arızalı dairelerin suları ana vanadan derhal kesilecektir.

40-) Sitemizde balkon içleri dışında herhangi bir yere klima montajı yasaktır.

41-) Ödemelerini zamanında yapmayan kat maliki / sakini hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

 

 

OTOPARK KURALLARI

SİTEMİZ OTOPARK KULLANIM KURALLARI 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre Siteye ait otopark sitenin ortak kullanım alanlarından olup tüm kat malikleri bu ortak kullanım alanlarından istifade etme hakkına sahiptir. Her kat maliki bu otoparka aracını bırakabilir. Kiracı da tıpkı kat maliki gibi ortak kullanım alanlarından aynen istifade eder, kat maliklerince bu hak kısıtlanamaz.

Kat Mülkiyeti K.Madde 16 - Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler;

Ancak 12 blok 280 daireli sitemizde kat malikleri veya kiracılara ait toplam kullanılabilecek 125 araçlık park yeri mevcuttur. Bu nedenle Sitemizde ki kat malikleri veya kiracıların birden fazla aracını site içerisine park etmesi yasaktır.

1- 280 daireli Sitemizin oto parkı 125 araçlıktır. İyi park edilebilmesi halinde bu sayı sağlanabilmektedir. O nedenle kuralları titizlikle uyulması gerekmektedir. Hiç kimsenin şahsına münhasır bir otopark yeri bulunmamaktadır. Ortak kullanımlı otoparkımız vardır. Dairenin otoparkı yoktur. !

2-Site sakinleri otolarını park yerlerine işaret çizgilerine uyarak düzgün park edecek, park yerlerine küllük boşaltılmayacak, site girişine ve blok girişlerinde yaya giriş yerlerine geçici bile olsa park yapılmayacak.

3-Site içerisinde hızlı araç kullanmak, gece korna çalmak, araçların geçişlerini engelleyecek şekilde park etmek yasaktır.

4-Site içerisinde aşırı gürültülü manevra yapılmayacak korna basılmayacaktır.

5- Apartman otoparkına araçlar gelişi güzel değil ; düzgün , duvar ve tretuvarlara iyice yanaşık vaziyette park edilecek. Başkalarının da araç park etme ve otoparktan yararlanma hakkının bulunduğu unutulmamalı.

6- Aracınızı uzun süre kullanmayacağınız yada tatile gideceğiniz   zaman kapıcıya bilgi verip, aracınızı otoparkın en az kullanılan ve en köşe yerine iyice yanaşık vaziyette park ediniz.

7- Kurallara uyulması, otoparktaki düzenin sağlanması açısından önemlidir. Kuralsızlık ve saygısızlık apartmanda huzursuzluk meydana getirir. Hepimiz için konulan kurallara uyulması, daha rahat yaşamamız için gereklidir.

8-Kısa süreli parklarda site dışının kullanılması, en azından kapımızın önüne bile sahip çıktığımızın göstergesi olarak önemlidir.

9- Sitemizde otopark alanı sınırlı olması nedeni ile kat maliklerinin site içerisine birden fazla araç park etmesi veya misafir araç park etmesi yasaktır. Aksi halde diğer site sakinlerinin hakkını ihlal etmiş oluruz.

10- Site içerisine kamyon, kamyonet gibi yüksek, kabinli büyük araçlar hırsızlık nedeni ile site içerisine park etmeleri yasaktır.

11- Zorunlu durumlarda pikap veya küçük kamyonet yük amaçlı sokulup eşya indirilip hemen site dışına çıkarılacaktır. Bu durumlarda da kat maliki bu kısa süreli bile olsa aracın uygunsuz bırakılmasına müsaade etmeyecektir.

12- Seyyar satıcı ve satıcı vasıtalarının site içerisine girmesi yasaktır.15- Site içerisinde otopark kurallarına uymayan veya birden fazla araç park edenler hakkında yasal işlemler yapılacaktır.                                                                                                                                     

Yönetim